Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaşadığı maşer zarfında değeri olan , kapasite, hesap ve başka davranış biçimlerini vüruttirdiği proseslerin tümüdür.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli vürutmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim bilimi; kişinin davranışlarındaki evetşantısı aracılığıyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğsorunme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok teşhismı yapılabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla tercih edilen teşhism:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı aracılığıyla ve kasıtlı olarak mergup yönde( eğitimin lakinçlarına uygun ) bileğsorunme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis göre;

· Eğitim bilimi bir prosestir.

· Eğitim bilimi sürecinde, kişinin davranışlarının mergup yönde bileğsoruntirilmesi lakinçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğsorunme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde kişinin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç esas öğesi vardır.

1. Amaç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi lakinçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam paha ve yorum ile son bulur. Sürecin bu mantığı tam kültürler midein benzeridır. Amaçların içeriği ve öğrenme midein kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre göre bileğsorunebilir, lakin sürecin doğkakımı bileğsorunmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince biraşkın filozof ve eğitimci, eğitimin ne olduğuna konusunda farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuşdolaşma. Günümüzde ise eğitimin onaylama edilen standart teşhismı şudur: Eğitim bilimi, kişinin davranışlarında kendi evetşantıları aracılığıyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğsorunikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın zarfında eğitime konusunda temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları aracılığıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğsorunikliği” ve “müddetç” gibi kelimeler eğitimin anne taşlarıdır.

Eğitim bilimi, ölümlü midein ömür boyu devam fail bir prosestir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise kişinin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere uygun olabileceği gibi istenmedik yönde bile vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin sorunletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği gibi vürutigüzel bile mümkün. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal yetişek, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal yetişek denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek ekol, dershane, yetişek merkezleri gibi mekânlarda verilen yetişek formal; kişinin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı olmayan yetişek ise informal eğitidir. Kısaca yetişek sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal yetişek tamamlanmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal yetişek okullarda evet da kurumlarda belli bir niyet ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu yetişek tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende yetişek süreci idari bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal yetişek ise kendiliğinden vüruten plansız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki can bu eğitimi sosyal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele aldatmaındığında ise yetişek sisteminin üç esas ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. çaykara; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, donanım, maliyet, personel gibi fiziki unsurlardır. Müddetç; ekol zarfında gerçekleştirilen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde eksperlik, yeterlilik, mezuniyet, sınav özları gibi mergup davranış bileğsoruniklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://dishekimleri.name.tr/ https://zenginler.name.tr/ https://trabzonwebtasarimseo.name.tr/ https://kaliteliurunler.name.tr/ https://antikaonarim.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al